Biznes od kuchni – przywileje pracownicze

14 lutego 2016

Jesteśmy świadkami kolejnej fali protestów grup zawodowych. Pod koniec ubiegłego roku nagle zarząd spółki Kompanii Węglowej ogłosił, że w ciągu najbliższych miesięcy straci całkowicie płynność finansową. Nastąpią zwolnienia i zamknięcia kopalń. Rząd w ekspresowym tempie przygotowuje projekt „restrukturyzacji”, który przewiduje głównie… zwolnienia i zamknięcia kopalń.

Jako, że trwa 2-letni maraton wyborczy i po eurowyborach, wyborach samorządowych czekają nas w bieżącym roku wybory prezydenckie oraz jesienią parlamentarne, w walce o poparcie obecna ekipa ugięła się pod żądaniami górników i po raz kolejny sięga do pieniędzy podatnika by uspokoić sytuację. Rolnicy nie czekali długo i wyjechali ciągnikami na ulice. Podobnie domagają się swego – czyli ingerencji państwa w ceny ich produktów – również pieniędzy z budżetu. Zapewne do jesieni czeka nas jeszcze wiele protestów grup zawodowych utrzymywanych z budżetu państwa „bo skoro oni dostali to my też”. „Bylibyśmy frajerami, gdybyśmy nie walczyli o swoje” – grzmiał jeden z działaczy rolniczej „Solidarności”. Związkowcy obarczają winą za złą sytuację prezesów spółek, którzy dostają wielotysięczne wynagrodzenia i odprawy, a także niewłaściwe zarządzanie. Z drugiej strony Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który zrzesza głównie przedsiębiorstwa w pełni prywatne, opublikował listę przywilejów przysługujących poszczególnym grupom zawodowym sfery „budżetówki” z komentarzem: „Odpowiedź dlaczego w ciągu 6 lat ZUS urósł z 700 do 1100 zł”. Takie stanowisko dzieli społeczeństwo, bo pracownicy sektora prywatnego czują, że są z góry na straconej pozycji, a ci z budżetówki będą uzasadniać potrzebę takich czy innych przywilejów. Dla przykładu producenci obuwia nie wywołają wielkiego zainteresowania, jeśli nagle pójdą razem pod Sejm i powiedzmy obrzucą jego mury butami. Premier Kopacz na ich zaproszenie do rozmów z pewnością nie zareaguje…

Przywileje pracownicze są dobre czy raczej niewskazane? Zobaczymy jak to wygląda w sferze prywatnej. Po pierwsze pamiętajmy, że pracodawcy to zwykli Polacy jak Ty czy Ja – a nie jak niektórzy sądzą – cwani kosmici z zapędami krwiożerczych kapitalistów. Chcą zarabiać na życie jak każdy z nas. Podejmując wielkie zobowiązanie i wielką odpowiedzialność, budując firmę dochodzą do momentu, w którym nie są już wstanie samemu wykonać wszystkich czynności i muszą skorzystać z czasu i umiejętności innych osób, jeśli chcą by ich biznes się rozwijał i konkurował na rynku. W zdrowym i mocnym sektorze prywatnym różne elementy służące poprawie wydajności i integralności pracowników firmy są na porządku dziennym.

Oczywiście pracodawcy są różni, ale zawsze ostatecznie wygrywają Ci, którzy rozumieją jak ważną rzeczą jest motywacja i budowanie perspektywy wspólnego celu firmy. Biznes przyszłości to relacje – nie tylko te z klientem, ale i wewnątrz. Stąd biorą się przywileje i systemy motywacyjne. Np. w prężnie rozwijającej się w ostatnich latach branży gier, pracownicy studia nie siedzą non-stop po 10 godzin przed komputerami, wystarczy zajrzeć na zaplecze CD-Projekt RED twórców „Wiedźmina” by przekonać się, że właściciele rozumieją jak ważne jest stworzenie zaplecza budowy kreatywności całego zespołu. Coraz częściej w ofertach pracy firm z różnych branż pojawiają się premie motywacyjne, wyjazdy integracyjne i szkoleniowe, ale również dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne i nawet rzeczy tak „drobne” jak karnety na siłownię. Wszystko to funkcjonuje w kraju z bilionowym długiem i ogromną biurokracją urzędów państwowych, która utrudnia rozwój i w znacznym stopniu obciąża każdego pracującego Polaka. Pomyślmy zatem przez moment, jak bardzo rozwinąłby się wachlarz ofert pracy, kiedy uda nam się zlikwidować przynajmniej część tych barier?

Przywileje nie biorą się z nieba. Biorą się z potencjału wypracowanego przez siłę zespołu pracującego w danej firmie. Jeśli moja firma wypracuje pewien kapitał – naturalnie nie powinien być pod przymusem wyprowadzany, by służyć innej firmie, źle zarządzanej i nierentownej. Jako pracodawca nie zdziwiłbym się, gdyby przez takie zabiegi wywołały oburzenie i spadek wydajności pracy oraz oskarżenia w moim kierunku. Tak się dzieje na co dzień w setkach firm w Polsce. A „przymusowe wyprowadzenie kapitału” to opodatkowanie w celach redystrybucji przez kolejne rządy. Mając wytworzoną nadwyżkę pracodawca inwestuje – również w pracowników, stąd się biorą „przywileje”.

Żeby coś otrzymać, najpierw musimy coś z siebie dać. Zamiast poddawać się mentalności zaczerpniętej z głębokiego komunizmu i operować zwrotami typu „należy mi się”, „czy się stoi czy się leży”, musimy spojrzeć w lustro i sprawdzić, czy rzeczywiście w pełni rozumiemy czym w gruncie rzeczy jest praca. Jaki jest ma cel i jakie owoce niesie.

Julian Drob

źródło zdjęcia: biznes.interia.pl

Polub NamZależy.pl

Subskrybuj NamZależy.plLoading Facebook Comments ...

Jadwiga Staniszkis krytykuje Andrzeja Dudę: ludzie tego pokroju, bez charyzmy, powinni usuwać się w cień

Jarosław Wałęsa: mój ojciec jest bardzo wybuchowym politykiem (...) Tłumaczę mu, żeby się troszeczkę dystansował od bieżącej polityki (video)

Tomasz Piątek, autor książki o Antonim Macierewiczu zapowiedział pozwy przeciwko prawicowym mediom

Andrzej Duda na 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Prezes TVP Jacek Kurski miał wypadek samochodowy

Tragedia w Meksyku. Trzęsienie ziemi zabiło co najmniej 224 osoby (video)

Witold Waszczykowski docenił zachowanie Donalda Trumpa

Kidawa-Błońska: zawsze może być lepszy szef partii, ale szefa partii zmienia się w demokratycznych wyborach

Przeprowadzono ekshumacje kolejnej ofiary katastrofy w Smoleńsku. Rodzina była przeciwna tym działaniom

Patryk Jaki o sprawie noworodka z Białogardu: intuicja mi podpowiada, że ci rodzice mogą mieć wiele racji (video)

Podkomisja smoleńska rozpada się? Kolejni eksperci Macierewicza opuszczają prezydium

Zbigniew Stonoga zaniepokojony o swoje życie. „Czy oni chcą mnie zabić?”

Paweł Kukiz krytykuje politykę przyjmowania uchodźców do państw europejskich

Rafał Ziemkiewicz uderza w PiS. Publicysta stawia Kukiza przed Kaczyńskim

Adam Hofman: prezydent uznał, że rola, aby tylko jeździć i otwierać różne ładne miejsca, nie jest dla niego wystarczająca (video)

Konrad Berkowicz: wielu wychowanków Korwin-Mikkego jest w Sejmie - być może niektórzy do niego wrócą (video)

Patryk Jaki: Europa będzie zmuszona do przemyślenia na nowo postulatu zaostrzenia kar, włącznie z wprowadzeniem kary śmierci

Zamieszanie wokół Cejrowskiego. Podróżnikowi wypomniano słowa o Szczecinie, który jego zdaniem "nie jest polskim miastem" (video)

MON chce kupić elementy obrony powietrznej Patriot. Trwają rozmowy, jednak Polska może nie uzyskać tego, czego oczekuje

Kolejny huragan uderzy w Karaiby. Ogłoszono stan pogotowia

Dekoncentracja mediów na ostatniej prostej

Zakonnicy w Belgii nadal będą wykonywać eutanazję. Duchowni nie posłuchali rady papieża Franciszka

Antonii Macierewicz zamierza kupić francuskie okręty podwodne

Wojciech Cejrowski: Rosjanie nie mają przewagi sprzętowej nad NATO, natomiast mają przewagę w ludziach (video)

Kolejna próba nuklearna Korei Północnej. Pocisk przeleciał nad Japonią

Atak nożownika w Paryżu. Zatrzymany mógł współpracować z Państwem Islamskim

Jarosław Gowin skomentował najnowszy odcinek "Ucha Prezesa". Polityk podziękował za rolę Andrzejowi Sewerynowi (video)

Sekretarz stanu KPRM o narzucanych kwotach uchodźców: Polska nigdy się na to nie zgodzi

500+ nie trafionym programem prorodzinnym? Wskazuje na to najnowsze badanie

Korea Północna grozi Japonii i USA. Kim Dzong Un reaguje na sankcje

Top