Biznes od kuchni – przywileje pracownicze

14 lutego 2016

Jesteśmy świadkami kolejnej fali protestów grup zawodowych. Pod koniec ubiegłego roku nagle zarząd spółki Kompanii Węglowej ogłosił, że w ciągu najbliższych miesięcy straci całkowicie płynność finansową. Nastąpią zwolnienia i zamknięcia kopalń. Rząd w ekspresowym tempie przygotowuje projekt „restrukturyzacji”, który przewiduje głównie… zwolnienia i zamknięcia kopalń.

Jako, że trwa 2-letni maraton wyborczy i po eurowyborach, wyborach samorządowych czekają nas w bieżącym roku wybory prezydenckie oraz jesienią parlamentarne, w walce o poparcie obecna ekipa ugięła się pod żądaniami górników i po raz kolejny sięga do pieniędzy podatnika by uspokoić sytuację. Rolnicy nie czekali długo i wyjechali ciągnikami na ulice. Podobnie domagają się swego – czyli ingerencji państwa w ceny ich produktów – również pieniędzy z budżetu. Zapewne do jesieni czeka nas jeszcze wiele protestów grup zawodowych utrzymywanych z budżetu państwa „bo skoro oni dostali to my też”. „Bylibyśmy frajerami, gdybyśmy nie walczyli o swoje” – grzmiał jeden z działaczy rolniczej „Solidarności”. Związkowcy obarczają winą za złą sytuację prezesów spółek, którzy dostają wielotysięczne wynagrodzenia i odprawy, a także niewłaściwe zarządzanie. Z drugiej strony Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który zrzesza głównie przedsiębiorstwa w pełni prywatne, opublikował listę przywilejów przysługujących poszczególnym grupom zawodowym sfery „budżetówki” z komentarzem: „Odpowiedź dlaczego w ciągu 6 lat ZUS urósł z 700 do 1100 zł”. Takie stanowisko dzieli społeczeństwo, bo pracownicy sektora prywatnego czują, że są z góry na straconej pozycji, a ci z budżetówki będą uzasadniać potrzebę takich czy innych przywilejów. Dla przykładu producenci obuwia nie wywołają wielkiego zainteresowania, jeśli nagle pójdą razem pod Sejm i powiedzmy obrzucą jego mury butami. Premier Kopacz na ich zaproszenie do rozmów z pewnością nie zareaguje…

Przywileje pracownicze są dobre czy raczej niewskazane? Zobaczymy jak to wygląda w sferze prywatnej. Po pierwsze pamiętajmy, że pracodawcy to zwykli Polacy jak Ty czy Ja – a nie jak niektórzy sądzą – cwani kosmici z zapędami krwiożerczych kapitalistów. Chcą zarabiać na życie jak każdy z nas. Podejmując wielkie zobowiązanie i wielką odpowiedzialność, budując firmę dochodzą do momentu, w którym nie są już wstanie samemu wykonać wszystkich czynności i muszą skorzystać z czasu i umiejętności innych osób, jeśli chcą by ich biznes się rozwijał i konkurował na rynku. W zdrowym i mocnym sektorze prywatnym różne elementy służące poprawie wydajności i integralności pracowników firmy są na porządku dziennym.

Oczywiście pracodawcy są różni, ale zawsze ostatecznie wygrywają Ci, którzy rozumieją jak ważną rzeczą jest motywacja i budowanie perspektywy wspólnego celu firmy. Biznes przyszłości to relacje – nie tylko te z klientem, ale i wewnątrz. Stąd biorą się przywileje i systemy motywacyjne. Np. w prężnie rozwijającej się w ostatnich latach branży gier, pracownicy studia nie siedzą non-stop po 10 godzin przed komputerami, wystarczy zajrzeć na zaplecze CD-Projekt RED twórców „Wiedźmina” by przekonać się, że właściciele rozumieją jak ważne jest stworzenie zaplecza budowy kreatywności całego zespołu. Coraz częściej w ofertach pracy firm z różnych branż pojawiają się premie motywacyjne, wyjazdy integracyjne i szkoleniowe, ale również dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne i nawet rzeczy tak „drobne” jak karnety na siłownię. Wszystko to funkcjonuje w kraju z bilionowym długiem i ogromną biurokracją urzędów państwowych, która utrudnia rozwój i w znacznym stopniu obciąża każdego pracującego Polaka. Pomyślmy zatem przez moment, jak bardzo rozwinąłby się wachlarz ofert pracy, kiedy uda nam się zlikwidować przynajmniej część tych barier?

Przywileje nie biorą się z nieba. Biorą się z potencjału wypracowanego przez siłę zespołu pracującego w danej firmie. Jeśli moja firma wypracuje pewien kapitał – naturalnie nie powinien być pod przymusem wyprowadzany, by służyć innej firmie, źle zarządzanej i nierentownej. Jako pracodawca nie zdziwiłbym się, gdyby przez takie zabiegi wywołały oburzenie i spadek wydajności pracy oraz oskarżenia w moim kierunku. Tak się dzieje na co dzień w setkach firm w Polsce. A „przymusowe wyprowadzenie kapitału” to opodatkowanie w celach redystrybucji przez kolejne rządy. Mając wytworzoną nadwyżkę pracodawca inwestuje – również w pracowników, stąd się biorą „przywileje”.

Żeby coś otrzymać, najpierw musimy coś z siebie dać. Zamiast poddawać się mentalności zaczerpniętej z głębokiego komunizmu i operować zwrotami typu „należy mi się”, „czy się stoi czy się leży”, musimy spojrzeć w lustro i sprawdzić, czy rzeczywiście w pełni rozumiemy czym w gruncie rzeczy jest praca. Jaki jest ma cel i jakie owoce niesie.

Julian Drob

źródło zdjęcia: biznes.interia.pl

Polub NamZależy.pl

Subskrybuj NamZależy.plLoading Facebook Comments ...

Od niedzieli pigułka "dzień po" będzie dostępna tylko na receptę

Beata Tadla prowokuje Krystynę Pawłowicz? Dziennikarka opublikowała zdjęcie z siostrą posłanki

Donald Tusk chwali protestujących przeciw PiS: nie można zmarnować tej energii

Holenderska gazeta codzienna publikuje grafikę z karykaturą sikającego Kaczyńskiego

Senat przyjął w nocy ustawę o Sądzie Najwyższym. Przed parlamentem odbyły się kolejne demonstracje (video)

Przeciwnicy zmian w sądownictwie zaatakowali pod Sejmem posła Jakubiaka. Polityk został eskortowany w asyście kilkunastu policjantów

Wojciech Cejrowski o opozycji: to oni mówią plugawym językiem przy ośmiorniczkach (video)

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński do opozycji: komuniści i esbecy, precz z łotrami

Najnowszy sondaż IBRiS dla Onetu: 52 proc. respondentów przeciwko PiS. Młodzi ludzie niezadowoleni

Orędzie premier Beaty Szydło: My jesteśmy władzą odpowiedzialną i jeśli na coś się umówiliśmy z obywatelami, to chcemy tego dotrzymać (video)

Donald Tusk wystosował oświadczenie w sprawie sytuacji w Polsce. Apel do prezydenta Dudy

Manifestacje pod Sejmem i Pałacem Prezydenckim. Demonstranci blokowali ul. Wiejską. Interweniowała policja (video)

Sejm przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym. Uwzględniono kilka poprawek

Ostra reakcja posła Kukiz'15 na zachowanie opozycji: "Do jasnej cholery, krzywdę chcecie nam zrobić?!" (video)

Niepewna sytuacja PSL w Sejmie? W związku z odejściem posłanki klub niedługo może przestać istnieć

Jarosław Kaczyński tłumaczy swoje agresywne zachowanie: pewna miara została przekroczona (video)

Kolejne niepokojące zachowanie w Sejmie. Doszło do przepychanek między Petru, a Suskim. Posłowie prawie, że pobili się o mikrofon (video)

Sondaż Polsat News: Janusz Korwin-Mikke liderem opozycji. Europoseł może liczyć na 47,5 proc. głosów poparcia

Krystyna Pawłowicz przed posiedzeniem komisji: zamknijcie mordy! (video)

Gorąca noc w Sejmie. Awantury, okrzyki, wyzwiska. Nie tylko Kaczyński dał się ponieść emocjom (video)

Kaczyński do opozycji: "zamordowaliście mojego brata, jesteście kanaliami!". Awantura nocą w Sejmie (video)

Korwin-Mikke: PiS twierdzi, że sądownictwo opanowane jest przez skorumpowaną SBecką mafię. I zajęło się wyganianiem diabła Belzebubem (video)

Marian Kowalski: Schetyna powinien stracić immunitet i trafić do więzienia (video)

TVP kontynuuje kontrowersyjną narracje: "Obrońcy pedofilów i alimenciarzy twarzami oporu przeciwko reformie sądownictwa"

Ojciec Rydzyk znowu otrzymał fundusze. PiS kolejny raz szczodre dla duchownego

Niezwykle burzliwe posiedzenie Sejmu; PiS wprowadza poprawkę do projektu ustawy o KRS; opozycja niezadowolona; pod Sejmem czekają ludzie

Czechy zaostrzają prawo wobec uchodźców. Nowelizacja ustawy podpisana

Reakcja społeczeństwa okazała się sukcesem. Opłata paliwowa nie wejdzie w życie. "Cieszymy się z tej decyzji" - mówi opozycja

Para książęca, William i Kate z wizytą w Warszawie. Brytyjscy goście spotkali się z prezydentem Dudą i jego małżonką (video)

Emocjonalne przemówienie uczestniczki Powstania Warszawskiego: Prosimy was, bądźcie mądrzy, bądźcie bogaci w dobroć (video)

Top